Przycinanie żywopłotu to zajęcie, które mogą wykonywać zarówno fachowcy, jak i mniej doświadczeni ogrodnicy. Dzięki takiemu zabiegowi rośliny zyskują odpowiednią formę i zagęszczenie, intensywnie rosną, a także dobrze się rozkrzewiają. Warto jednak taką czynność wykonywać systematycznie, co sezon, aby cieszyć się efektowną zieloną roślinnością. Pominięcie tego zabiegu może zniweczyć kilkuletnie prace nad formowaniem żywopłotu.
Kiedy przeprowadzać cięcie żywopłotu?
Roślinność przeznaczoną na żywopłot sadzi się jesienią. Pierwsze cięcie żywopłotu powinno być wykonywane na wiosnę, gdy nie występują już silne przymrozki (zwykle w marcu). Młode rośliny przycina się na wysokości około 20-30 cm nad podłożem. Taką czynność przeprowadza się niezależnie od tego, czy chce się uzyskać żywopłot formowany, czy też nie. Mocniejsze przycięcie spowoduje silne zagęszczenie krzewów u samej podstawy, co zagwarantuje w przyszłości zwartą strukturę bez prześwitów. Następne cięcie żywopłotu wykonuje się minimum raz na rok. Cięcie starego żywopłotu warto wykonywać na przełomie marca i kwietnia. Wtedy rośliny dopiero zaczynają swój wzrost, a słoneczna pogoda zapewnia szybkie zabliźnianie się ran. Ostatnie cięcie powinno być natomiast wykonane najpóźniej na koniec pierwszej dekady sierpnia, aby wszelkie ranki zdążyły się zabliźnić, a nowe przyrosty zdrewniały przed zimą. To bardzo istotne, ponieważ niezagojone rany w dużym stopniu narażają roślinę na zapadnięcie na choroby spowodowane grzybami. Zdrewniałe przyrosty natomiast lepiej chronią nowe pędy przed przemarznięciem w trakcie zimy.
Urządzenia pomocne w cięciu żywopłotu
Każdy, kto chce profesjonalnie przyciąć swój żywopłot, stanie przed decyzją, czy wybrać nożyce spalinowe, czy akumulatorowe. Czym charakteryzuje się każde z nich? Nożyce spalinowe, dzięki silnikowi spalinowemu, mają wysoką moc. Mogą więc być wykorzystywane w dużych ogrodach, w których sprawdzą się znakomicie. To wydajne urządzenia, których nie ogranicza kabel ani akumulator. Należy tylko pamiętać, że nożyce spalinowe są zazwyczaj droższe od akumulatorowych. Jednak gdy powierzchnia działki jest duża, zdecydowanie opłaca się w nie zainwestować. Akumulatorowe świetnie sprawdzą się w przypadku małych ogrodów, ponieważ czas ich pracy wynosi do kilkudziesięciu minut. Ponadto są stosunkowo lekkie i nie sprawiają problemu nawet amatorowi. Cięcie starego żywopłotu warto także przeprowadzać za pomocą nożyc ręcznych lub elektrycznych. Jednorazowo zostawia się od 2 do 30 cm nowego przyrostu – w zależności od koncepcji, czy też od wysokości żywopłotu i liczby sezonów, które chce się poświęcić na formowanie go. Przycinanie żywopłotu nie jest lekką pracą, dlatego warto ją sobie ułatwiać! W takim przypadku z pomocą przychodzi balanser np. Elephant’s Trunk. Dzięki wytrzymałemu stelażowi, pomaga odciążyć kręgosłup i ręce przy długotrwałej pracy.
Przycinanie żywopłotu – metody formowania
Kształt żywopłotu wynika zwykle z upodobań i gustu ogrodnika, choć specyficzne warunki wymagają często zastosowania odpowiedniego formowania. Cięcie młodego żywopłotu, jak i cięcie starego żywopłotu wymaga skupienia się na miejscach nasłonecznionych i nienasłonecznionych. Miejsca o dobrym naświetleniu pozostawiają zwykle dowolność, ale kiedy żywopłot znajduje się w cieniu, warto nadać mu kształt trapezu. Gwarantuje to odpowiedni dostęp pędów do światła na każdej wysokości, a w konsekwencji równe wybarwienie liści i ich piękny wygląd. Najprościej uformować żywopłot na kształt prostopadłościanu, jednak przy odrobinie wprawy można wyczarować z roślin także nieco fantazyjniejsze kształty. Warto jednak pamiętać, aby po zakończeniu pracy zabrać wszystkie obcięte fragmenty pędów do pojemnika. Rozdrobnione gałęzie można przeznaczyć na kompost lub ściółkę organiczną. Krzewy natomiast trzeba zasilić wieloskładnikowym nawozem azotowym – azot wspomaga wzrost roślin. Zadbać warto również o wilgotną ziemię wokół roślin, co także wspomoże wzrost krzewów.